5 Eylül 2010 Pazar

tansiyon
TANSİYON NEDİR ?
Tansiyon, atardamarların içindeki kan basıncını ifade eder. Damarın içinde kanın akabilmesi için belirli bir basınç olmalı. Kalp kasıldığı zaman atardamarların içine kanı belirli bir basınçla pompalar. Bu sırada damar içindeki basınç en yüksek düzeye ulaşır. Bu basınca halk arasında büyük tansiyon adı verilir. Kalbin gevşemesiyle, damar içine pompalanan kan durur. İşte bu sırada devreye damarın elastikliği girer. Önce genişlemiş olan damar, kana bir basınç uygulayarak kalbin gevşemesi anında da kan akımını sağlar. Bu sırada oluşan en düşük basınca da halk arasında küçük tansiyon denilir.
TANSİYON
· 120/80 mmHg ve altındaki değerler ideal tansiyon değerleri olarak kabul edilir.
· 130/85mmHg altındaki değerleri normal tansiyon olarak kabul ediyoruz.
· Büyük tansiyon 130-140 , küçük tansiyon 85-90 mmHg arasında olursa hipertansiyona yatkınlık olduğunu söyleyebiliriz.
· Büyük tansiyon 140 küçük tansiyon 90 mmHg’nin üzerinde olanlara yüksek tansiyon tanısı koyabiliriz.
Yüksek tansiyonunuz olsun veya olmasın tansiyon ölçümleri küçük değişiklikler gösterir. Evde ölçtüğünüz tansiyon ile 15 dakika sonra eczanede ölçtürdüğünüz tansiyon aynı çıkmayabilir. Sinirlenmeyle,üzüntüyle ,korkuyla ,ani bir haberle heyecanlandığımızda veya yürümeyle , koşmayla seks sırasında aynen kalp atışlarımız gibi tansiyonda yükselir ve sonrada kendiliğinden düşer. Bu sebepten hiç kimseye tek bir tansiyon ölçümüyle “yüksek tansiyon “ tanısı konmaz. En az bir hafta süreyle tansiyon ölçümleri alınarak tansiyon takibi yapılır.
TANSİYON NASIL TAKİP EDİLİR
Kendiniz evde ölçebilir ya da güvendiğiniz bir eczanede günde iki kez ölçtürüp bir hafta süreyle takip yaptırabilirsiniz.Ya da holter denilen ve kola takılan bir cihazla kontrol edilir. Cihaz, hastanın normal yaşantısı sırasında 24 saat süreyle ve planlanan belli aralıklarla, tansiyonu ölçerek kaydeder. Tansiyonu kendimiz ölçüyorsak hep aynı saatte değil,günün değişik saatlerinde ölçümler almaya dikkat edin. Ölçümlerin yemekten önce veya sonra yapılmasının bir önemi yoktur. Şikayetin olduğunda değil rastgele saatlerde ölçüm yapmak önemlidir. Ölçüm aletini işyerine götürüp işyeri ölçümleride almakta fayda var.
TANSİYON NASIL ÖLÇÜLÜR
Tansiyon ölçüm aleti alacaksanız üst kola takılanı tercih edin. Tansiyon ölçümü yaparken en iyisi doktorların kullandığı manometreli kulaktan dinlemeli cihazlardır. Bunu yaparken de manşonun havası çok yavaş indirilmeli , kalp sesleri çok dikkatli dinlenmelidir.
· Tansiyon aletinin kutusunda ve içinde yazan bilgileri dikkatlice okuyun. Cihazı kolunuza doğru yerleştirdiğinizden emin olun. Cihazın üzerinde hangi kola takılacağı yazmıyorsa sağ kolunuzdan ölçüm yapın.
· Elektronik tansiyon cihazlarının manşonu içinde nabzınızı hisseden kısmın damarın üzerine gelmesi çok önemlidir. Bileğinizde veya pazınızda birkaç santim yukarı veya aşağı takılması yanlış sonuçlar almanıza sebep olur.
· Tansiyon ölçülürken konuşmayın, hareket etmeyin.
· Bilekten ölçen aletlerde tansiyon aletinin kalbinizin hizasında olması çok önemlidir. Kolunuzu aşağıda veya fazla yukarıda tutmayın. Genel olarak sol memenin altında tutulması gerekir.
· Tansiyon ölçülmeden önce en az on dakika dinlenin.
· Sabah yataktan kalktığınız anda tansiyonunuz yüksek çıkabilir. İlk ölçümü kahvaltından bir saat sonra yapın.
· Tansiyon ölçümlerini yemek yerken veya yemekten hemen sonra yapmayın.
· Koldan ölçen cihazlarda manşonun kolu iyi sarması gerekir.Çok sıkı yada gevşek sarılması ölçümün doğruluğunu olumsuz etkileyecektir.
Yüksek tansiyon neden çok önemli?
Hipertansiyonun zararlı etkisi genellikle yıllar içinde ortaya çıkar. Sürekli artmış basınç, damar yatağında ve uç organlarda, tüm vücudu etkileyecek şekilde içten içe kemirerek aşınma yaratır. Bu aşınma üzerinde damarlarda tıkanıklıklar oluşur ki, kliniğe yansımaları koroner kalp hastalıkları, kalp krizleri, beyin damar hastalıkları, yani felçlerdir. Uzun vadede öne çıkan zararı “böbrek yetmezliğidir”.
Yüksek tansiyonun belirtisi nedir?
Çoğu zaman ilk belirti beyin kanaması olabilir. Bilinmesi için tek yol belirli aralıklarla kan basıncını ölçtürmektir. Bazı hastalıklarda ise ensede zonklayıcı tarzda ağrı, baş dönmesi, nefes darlığı, burun kanaması, kulak çınlaması, görme bozuklukları olabilir.
Yüksek Tansiyon riski taşıyan kişiler
Fazla kilolu kişiler, hareketsiz bir yaşam süren ve sürekli strese maruz kalan kişiler risk altındadır. Bunun yanında ailenizde hiper tansiyona yatkınlık varsa, aşrı kiloluysanız , stresli ve hareketsiz bir yaşamınız varsa ve de yaşınız kırka dayandıysa biraz daha dikkatli olmak lazım. Yüksek tansiyon tehtidi altında olabilirsiniz.
Limon tansiyonu düşürür mü ?
Evet , ilaç kadar etkili olmasa da düşürür. Hepimiz aniden tansiyonu çıkan birine bir bardak limon suyu verip “ merak etme tansiyonun hemen düşer “ dediğimizde işe yarar ve tansiyonu birkaç puan aşağı düşer. Limondaki flavonoidlerin ACE grubu dediğimiz, tansiyon ilaçlarındaki mekanizmaya benzer etki yaptığını söylüyorlar. Domatesinde tansiyon düşürücü etkisi olduğu söyleniyor. Yüksek potasyum zenginliği açısından akla daha yatkın geliyor. Taze sıkılmış domates suyuna yarım limon sıkıp içmek çok iyi gelir.

Tansiyona dair
Sinirlenince tansiyon yükselir. Kalp hastası olanlar için bu durum tehlikelidir. Ani yükselmelerde damar cidarındaki dalgalanmalar tahribata neden olur ve bunun sonucunda da kalp krizi meydana gelebilir. Böbrek rahatsızlığı olanlarda vücut fazla suyu atamayınca sıvı artışına bağlı olarak basınç yani tansiyon yükselir. Tansiyonun damarlara gereğinden fazla baskı uygulaması ve sinir uçlarına etki etmesi ile baş ağrısı ortaya çıkar. Yüksek tansiyon hastası bir kişide enseden başlayan baş ağrısı görülür. Bunun sebebi de ana damarların enseden , boyundan geçmesidir.
Kilo fazlalığı , obezite direkt ve dolaylı mekanizmalarla kan basıncının yükselmesine yol açar. Yani şişmanlık tansiyonun oluşumuna katkıda bulunuyor. Bir diğer etkende tuz gözüküyor. Hipertansiyon hastalarında tuz kısıtlaması yaklaşık üçte birinde kan basıncı yüksekliği konusunda olumlu yanıt verir. Bu yüzden diyette tuz kısıtlaması önem taşır. Yaşam boyu kişilerin yakasını bırakmayan hipertansiyonu önlemek ancak bazı alışkanlıkların kökten değiştirilmesiyle mümkün olabiliyor. Bunlar ; çay, kahve tüketimini azaltmak, stresi hayatımızdan çıkarmak ve fazla kilolardan kurtulmak olarak sıralanabilir.
Yüksek tansiyon önlemek mümkün mü ?
Tek bir nedene dayalı kan basıncı yüksekliğinde bu mümkün ama hipertansiyon oluşumunda birden fazla neden olduğu için hayat boyu sürecek bir takip ve tedavi programı uygulanır. Nedir bu nedenler ; kilo fazlalığı, sigara ve alkol tüketimi, çok miktarda çay ve kahve tüketimi, stres faktörleri ve genetiksel nedenler.. Bu faktörlerin önemli bir kısmı ortadan kaldırılabilirse kan basıncı yüksekliği normalleşebilir. Ancak tüm bu faktörlerin yok edilmesi mümkün olmadığından yüksek tansiyonu yok etmek mümkün değildir.
İlaçlar…
Yaygın olarak kullanılan soğuk algınlığı ilaçları , burun açıcı damlalar , ağrı kesici ilaçlar kan basıncını yükselttiği gibi , felç ve kalp krizine yol açabilir. Bu yüzden hipertansiyonu olan kişiler yeni bir ilaç kullanacaklarında doktoruna danışmalıdırlar.
Tansiyon ilaçlarını ne zaman almalıyız ?
Tansiyon ilaçlarının alım saati çok önemlidir. Kanın pıhtılaştırıcı ve kalp krizine neden olucu etkisi yüzünden , tansiyon ilaçlarını sabah saatlerinde özellikle aç karnına ve kalkar kalkmaz almalıyız.
Tansiyonu olanlar…
Hipertansiyon diş hariç bütün organlara zaman içinde hasar verir. Bu yüzden tedavisi yapılmalıdır. İlaç dışı yöntemler ve ilaçlarla yapılan tedavi diye ikiye ayırabiliriz. İlaç dışı tedavi çok önemlidir. Tuz kısıtlaması , hastaların üçte birinde fayda sağlar. Fazla kiloların verilmesi, sigara ve alkol tüketiminin sonlandırılması, düzenli egzersiz yapılması ve stres faktörlerinin ortadan kaldırılması diğer hedeflerdir. Kan basıncı sürekli takip altında tutulmalı ve yükselme eğiliminde ilaç tedavisine de başlanmalıdır.
Nelere dikkat etmeliyiz ?
Yavaş yavaş fazla kilolardan kurtulmaya ve sofradan tuzu kaldırmakla başlayalım. Sonra tuz eklendiğini bildiğimiz gıdalardan , konserveler, turşular, salamuralar hazır çorbalar gibi gıdalardan uzak durmaya , sebze-meyve ağırlıklı beslenip potasyum zengini yiyeceklere öncelik vermeliyiz. Meyve tercihimizi , muz- kayısı portakaldan ve domatesten yana kullanırken, magnezyumdan zengin yiyeceklere de ağırlık verelim. Fındık,bezelye fasulye,kalsiyum deposu süt ve süt ürünlerini unutmayalım. Omega-3 ten zengin balıkları tercih edelim. Hayata huzurlu ve neşeli tarafından bakalım. Sigara ve alkolden stresli yaşamdan uzak durmaya ve uykusuz kalmamaya özen gösterelim. Düzenli yapılabilecek sporları tercih edin. Kalp damar hastalığınız yoksa spor yapmanıza tansiyon engel değildir.
Menepoz nedeniyle hormon tedavisi olanların tansiyon takibi açısından daha dikkatli olması gerekiyor. Sıcak basması şikayeti olan kadınların, tansiyon değerleri hem gündüz hem uykuda daha yüksek bulunuyor.
Tansiyon ilaçlarının yan etkileri var mı ?
Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar çok yaygın olarak kullanıldıkları için olumlu etkileri kadar olumsuz etkiler de gözlenmektedir, bilinmektedir. İlaçlar kişilerin bireysel özelliklerine göre verilir. Örneğin astım hastalarının , ileri derecede böbrek yetmezliği olan kişilerin yada kalbi yavaş atanların almaması gereken hipertansiyon ilaçları vardır. Bazı hipertansiyon ilaçlarının yol açtığı yan etkilerse kalıcı olmaz. İlaçlar kesildikten sonra günler içinde bu yan etkiler ortadan kalkar. Sık sık idrara çıkmaya neden olan ilaçlar vardır. Bazı tansiyon ilaçları vücutta su tutulmasına neden olarak ayaklarda şişmeye neden olurlar. Bazı tansiyon ilaçları erkeklerde sertleşme problemine neden olurlar. ACE grubu bazı ilaçlar gıcık şeklinde kuru öksürük yapabilirler. Kabızlık tansiyon ilaçlarının sık görülen bir yan etkisidir.
Tedaviden sonra tansiyon ne olmalı ?
İlaç tedavisinden sonra ideal hedef değerler, istirahat halinde büyük kan basıncı değerinin 90 - 120 mmHg , küçük kan basıncı değerinin 60 – 90 mmHg arasında seyretmesidir. Ancak kişinin bireysel özelliklerine bağlı olarak daha yüksek değerler tedavinin başarı kriteri olabilir.
DASH diyeti
İngilizce “ Dietary Approaches to Stop Hypertension” kelimelerinin kısaltılmasıdır. Adı yüksek tansiyonu durdurmaya yönelik beslenme yaklaşımı’dır.
Dash diyeti , yağı azaltılmış sebze ve meyve içeriği bol, süt ürünleri sınırlı bir beslenme alışkanlığı. Yüksek tansiyonu olanlarda ilaç tedavisinin yanında beslenmeyle de kan basıncı kontrol altında tutulabiliyor. Doymuş yağlar ve kolestrol başta olmak üzere yağların azaltıldığı tuzca fakir, potasyum,magnezyum ve kalsiyumdan zengin bir diyettir.
Neleri yemeliyiz ?
· Kırmızı et tüketimi haftada iki kez olacak şekilde azaltılmalıdır.
· Azalan kalori posadan zengin taneli tahıl ve karbonhidratlarla desteklenmelidir.
· Potasyum,magnezyum ve posa kaynağı olarak bol sebze ve meyve tüketilmelidir.
· Protein ve kalsiyum,potasyum , magnezyum kaynağı olarak az yağlı veya yağsız süt ve süt ürünleri tüketilmeli.
· Protein, posa, potasyum magnezyum kaynağı olarak yağlı tohumlar ve kuru yemiş ile baklagillere ağırlık verilir.
· Bu diyet lif,potasyum , kalsiyum ve magnezyumdan zengindir.
Besin Grupları Günlük Porsiyon Daha çok neyin amaçlandığı
Taneli tahıllar ve ürünleri 7- 8 Karbonhidrat ve lif
Sebzeler 4 - 5 Potasyum,magnezyum ve lif
Meyveler 4 - 5 Potasyum,magnezyum ve lif
Az yağlı süt ve süt ürünleri 2 - 3 Kalsiyum,protein,potasyum,magnezyum
Etler( Kanatlılar ve balık ) 2 veya daha az Protein ve magnezyum
Yağlı tohumlar ve kuruyemiş ile baklagiller Haftada 4 – 5 Magnezyum,potasyum,protein ve lif
Tansiyon olabilir mi ?
· Şiddetli baş ağrısı ,
· Durduk yerde ortaya çıkan aşrı yorgunluk hissi ,
· Görme değişiklikleri , aniden iyi görememe, ani sersemlik hissi,
· Bulantı ve kusma ,
· Göğüste ağrı-baskı ,yanma olması, durduk yerde nefes darlığı ortaya çıkması,
· Baş ağrısı yüzde kızarıklık ile birlikte aşrı terleme olursa.
Bu şikayetlerden bir veya bir kaçını hissetmeniz durumunda doktora gitmenizde fayda var


Kaynak

0 yorum:

Yorum Gönder

 

ÇALIŞANIN PENCERESİ

Emekli olup ta çalışmak isteyenler, hem emekli maaşlarını almak , hem de çalışmak isterler. Yani iki maaş almak her çalışanın hayali.Emekli olduktan sonra bulduğunuz işte , sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışabilirsiniz. Emekli maaşınızı tam alırsınız ama yeni maaşınızdan % 7.5 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir.

ALO 170

Psikolojik tacizle mücadeleye destek olma için,çalışma ve sosyal güvenlik iletişim merkezi bünyesinde 7 gün 24 saat hizmet vermek için kuruldu. Mobbing mağdurlarına hizmet veriyor. Mobbingin ne olduğu, bununla nasıl baş edileceği ve şikayette bulunulduğu zaman nasıl bir işlem yapılacağı konularında bilgi veriyor.

Blogroll

LAZIM OLUR

LAZIM OLUR

STAJ SİGORTASI BAŞLANGIÇ SAYILMAZ Staj sigortasında, kişileri emekli eden ( malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ) primi ödenmediğinden “staj sigortası” emeklilik için başlangıç sayılmaz.

Adres kayıt sisteminde adresinizin kayıtlı olup olmadığını https://adres.nvi.gov.tr internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Nüfus sureti belgesi muhtarlıklardan veya noterlerden verilmektedir. Nüfus müdürlüğünden yerleşim yeri belgesi ( ikametgah ) ve nüfus kayıt örneği belgesi ücretsiz olarak verilmektedir.

AKLINIZDA BULUNSUN

Karıncalar için ise en güvenli ve caydırıcı araç Limon’dur. Karıncaların geçtikleri yerlere küçük dilimler halinde limon koyun,limonu sevmeyenlerinde olduğunu göreceksiniz. Karıncaların bulunduğu yere yarım kesilmiş limonu bırakın , hele hele limon çürümeye başlayınca çevrede karıncaları arasanız da bulamayacaksınız. NOT EDİN Zamanla fırının içine sinmiş yemek kokuları sizi rahatsız ederse bunun kolayı var. Yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tavayı fırının orta yerine koyup fırını birkaç dakika çalıştırın. İstenmeyen kokuların kaybolduğunu göreceksiniz. Evde kullanmadığınız çaydanlıkların içine bir parça kesme şeker koyarsanız zamanla oluşacak hoş olmayan kokuları önlersiniz. Kızartma yaparken mutfağınızın kötü kokmasını istemiyorsanız ocağın bir gözünde bir tencerede sirkeli su kaynatın

Başa gelen çekilir Copyright © 2009 WoodMag is Designed by Ipietoon for Free Blogger Template