28 Aralık 2009 Pazartesi

suni teneffüs nasıl yapılır ?
Solunum ve kalp durması

Yapay solunum nasıl yapılır?Solunum durması: Solunum hareketlerinin durması nedeniyle vücudun yaşamak için ihtiyacı olan oksijenden yoksun kalmasıdır. Hemen yapay solunuma başlanmaz ise bir süre sonra kalp durması meydana gelir.


Kalp durması: Bilinci kapalı kişide büyük arterlerden nabız alınamaması durumudur. Kalp durmasına 5 dakika içinde müdahale edilmezse dokuların oksijenlenmesi bozulacağı için beyin hasarı oluşur.


Temel yaşam desteği


Hayat kurtarmak amacı ile solunumu durmuş olan kişiye, yapay solunum yaparak akciğerlerine oksijen gitmesini ve dış kalp masajı yaparak kalpten kan pompalanmasını sağlamak suretiyle yapılan ilaçsız müdahalelerdir.Hasta/yaralının solunum yolu açıldıktan sonra, solunum Bak-Dinle-Hisset yöntemi ile değerlendirilir,


Solunum yoksa tıbbi yardım istenir (112),


Hemen yapay solunuma başlanır,Hasta akciğerine göğüs hareket edene kadar hava gidecek şekilde ağızdan iki kez üflenir,


• Dakikada 15-20 kez olacak şekilde yapay solunuma devam edilir. 1 yaşın altındaki bebeklerde dakikada 20-25 kez olacak şekilde hava verilir,


• Bu şekilde verilen hava hayati organları koruyacak yeterli oksijene sahiptir (%16-18),


• Bebeklerde ve çene kilitlenmesi vb. durumlarda yetişkinlerde, yapay solunum ağızdan buruna hava verilerek yapılmalıdır,


• Yapay solunumun etkili olup olmadığı Bak-Dinle-Hisset yöntemi ile, 2 dakikada bir (her 10 üflemede bir) kontrol edilmelidir,


• İlkyardımcı kendini korumak için yapay solunum sırasında ince bir tülbent, gazlı bez vb. kullanabilir.Dış kalp masajı nasıl yapılır?   


o Hasta ve/veya yaralıda solunum ve yaşam kıpırtıları yoksa kalp masajına başlanır.


o Göğüs kemiğinin tam orta noktasına el topuğu yerleştirilerek bası noktası tespit edilir. Bu elin üzerine diğer el yerleştirilir.


• Her iki el parmakları birbirine geçirilir ve hastaya temas etmemesine dikkat edilir.


• Eller sabit tutulmamalıdır.


• Dirsekler ve omuz düz ve hasta/yaralının vücuduna dik tutulacak şekilde tutulmalıdır.


• Vücut ağırlığı ile kaburga kemikleri 4-5 cm içe çökecek (yandan bakıldığında göğüs yüksekliğinin 1/3’ü kadar ) ritmik olarak sıkıştırma-gevşetme şeklinde bası uygulanır.


• Erişkinlerde dakikada 100 bası uygulanmalıdır.


• Her siklusta hasta/yaralının solunumu 10 saniye süre ile kontrol edilmelidir (1 siklus:30 kalp masajı ve 2 yapay solunumun 2 dakika süreyle uygulanmasıdır).


• Temel yaşam desteğine başlarken eğer çevrede biri varsa hemen 112 aratılmalıdır. İlkyardımcı yalnız ise 1 siklusdan sonra kendisi yardım çağırmalıdır.


• Temel yaşam desteğine bu konuda eğitim almış bir sağlık personeli gelinceye kadar devam edilmelidir.


Hayat kurtarma zinciri nedir?


1.Halka - Sağlık kuruluşuna haber verme (112),2.Halka - Olay yerinde yapılan Temel Yaşam Desteği,


3.Halka - Ambulans ekiplerince yapılan müdahaleler,


4.Halka - Hastane acil servisleridir.ÇOCUKLARDA SUNİ TENEFFÜSÜN UYGULAMMASI..

0 yorum:

Yorum Gönder

 

ÇALIŞANIN PENCERESİ

Emekli olup ta çalışmak isteyenler, hem emekli maaşlarını almak , hem de çalışmak isterler. Yani iki maaş almak her çalışanın hayali.Emekli olduktan sonra bulduğunuz işte , sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışabilirsiniz. Emekli maaşınızı tam alırsınız ama yeni maaşınızdan % 7.5 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir.

ALO 170

Psikolojik tacizle mücadeleye destek olma için,çalışma ve sosyal güvenlik iletişim merkezi bünyesinde 7 gün 24 saat hizmet vermek için kuruldu. Mobbing mağdurlarına hizmet veriyor. Mobbingin ne olduğu, bununla nasıl baş edileceği ve şikayette bulunulduğu zaman nasıl bir işlem yapılacağı konularında bilgi veriyor.

Blogroll

LAZIM OLUR

LAZIM OLUR

STAJ SİGORTASI BAŞLANGIÇ SAYILMAZ Staj sigortasında, kişileri emekli eden ( malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ) primi ödenmediğinden “staj sigortası” emeklilik için başlangıç sayılmaz.

Adres kayıt sisteminde adresinizin kayıtlı olup olmadığını https://adres.nvi.gov.tr internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Nüfus sureti belgesi muhtarlıklardan veya noterlerden verilmektedir. Nüfus müdürlüğünden yerleşim yeri belgesi ( ikametgah ) ve nüfus kayıt örneği belgesi ücretsiz olarak verilmektedir.

AKLINIZDA BULUNSUN

Karıncalar için ise en güvenli ve caydırıcı araç Limon’dur. Karıncaların geçtikleri yerlere küçük dilimler halinde limon koyun,limonu sevmeyenlerinde olduğunu göreceksiniz. Karıncaların bulunduğu yere yarım kesilmiş limonu bırakın , hele hele limon çürümeye başlayınca çevrede karıncaları arasanız da bulamayacaksınız. NOT EDİN Zamanla fırının içine sinmiş yemek kokuları sizi rahatsız ederse bunun kolayı var. Yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tavayı fırının orta yerine koyup fırını birkaç dakika çalıştırın. İstenmeyen kokuların kaybolduğunu göreceksiniz. Evde kullanmadığınız çaydanlıkların içine bir parça kesme şeker koyarsanız zamanla oluşacak hoş olmayan kokuları önlersiniz. Kızartma yaparken mutfağınızın kötü kokmasını istemiyorsanız ocağın bir gözünde bir tencerede sirkeli su kaynatın

Başa gelen çekilir Copyright © 2009 WoodMag is Designed by Ipietoon for Free Blogger Template