9 Ekim 2009 Cuma

İŞ YERİNDE SAVUNMA...

Çalışma hayatında herkesin başına gelebilecek en kötü olaylardan birisidir. İyi günde herkes iyidir. Şans dönmeye görsün, sanki dünya size karşı olur. Gece -gündüz mesai’ye kalırsınız, cumartesi-Pazar çalışırsınız öğrenciler gibi devamsızlığınız bile yok. Akrabalarınızın düğünü olur gitmemişsiniz, yıllık izinlerinizi bile zar zor kullanırsınız. “İş kolik” olursunuz. Yada işini çok seven biri . Ama bir gün herhangi bir sebepten iş yeriyle aranız açılır. Allah Allah o kadar önemeli bir şey de değil. Önünüze bir kağıt koyarlar ve imzalamanız istenir. İşte bu kadar…..Artık vazgeçilmezliğiniz, önemli yerde görev yapmanız,kritik eleman olmanız bir şey değiştirmez. Parasını almış olsanızda, maddi imkanlarla ölçülemeyecek emeklerinize sünger çekilmiş, iş yeri ile aranıza kara kedi girmiştir. SAVUNMANIZ İSTENİYOR…


Kim ne derse desin “ savunması “ istene kişi artık yolcudur. Ama iyilikle ama güzellikle..Yolcudur Abbas , bağlasan durmaz. Eğer mavi yakalı yani işçi kadrosunda bulunuyorsa savunması dosyasına konur. Bir daha savunma istenecek bir olay olduğunda, üçüncü ihtara gerek kalmadan gönderilsin diye. 25.maddeden yazılan savunmaların dönüşü yok. Kesinlikle gönderiliyorsun. Çok tehlikeli bir madde.

Savunma yazıları iki nüsha halinde düzenlenir. İmzaladığınız kısım işverende kalır , diğeri sizde. Hatıra olarak saklamanız için. İmzalasanız da imzalamasanız da değişen bir şey olmaz. Size savunmanın verildiği gerektiğinde tutanak tutularak hayata geçirilir. Cevabını yazsanız da yazmasanız da fazla bir şey değişmez. Bir kez topun ağzına gelmişsiniz. Trafik polisi gibi. Trafik polisi ceza yazmayı kafasına koymuşsa bir kusur bulur. Yazar ve parasını ödersin. İşverende savunmayı istemişse kaçarı yok. Yavaş yavaş hafta sonları iş aramaya başlayın. Ya tazminatınızı ödemeden göndermek için savunmalarınız dosyaya konur, ya da sesiniz fazla çıkmasın diye size göz dağı verilir. Yani aba altından sopa gösterilir. Özellikle kişilerin sivrilmesi önlenir, sivrilen isimlerde savunmalarla, tutanaklarla törpülenir.


İŞVERENİN SAVUNMA İSTEMİ


savunm

Tehlikeli yani tazminatsız gönderilme durumunuz varsa rast gele savunma yazmayın. Savunma yazmak için iki gün süre verilir. bir bilene danışarak yazın. Veya internette sizin sorununuz gibi olanların durumunu araştırın. Yazılı belge olmadan yapılan işlem , hem işçiyi hem işvereni haklı olduğu konuda haksız duruma düşürebilir.

9 yorum:

Adsız dedi ki...

ılk yardım sertifikası için 2gün kurs alıyoduk işyeri yoluyodu pazar katılamadım ve benden savunma yazmamı istediler amma nasıl yazılır bilmiyorum lütfen yardım edin

çekmeceli on 13 Temmuz 2011 11:10 dedi ki...

İş yerinizin savunmanızı isteyen bölümünün başlığını kullanarak,pazar günü eğitime neden katılamadığınızı anlatan bir dilekçe yazacaksınız.
Örneğin ;
.........personel işlerine 13 . 07 . 2011
Konu : Savunma isteği ( 11.07.2011 )

10.07.2011 pazar günü .....firması tarafanından verilmekte olan " ilkyardım kursuna sağlık problemlerim nedeniyle (ishal ) katılamadım. Değil kursa gitmek evden dışarı çıkamadım. Ailemin eczaneden aldığı ishal kesici haplar ile Pazartesi günü iş başı yapabildim.
İlk yardım kursunda eksik kalan saatlerin yazılı varsa görsel dökümanını alarak telafi etmek etmek istediğimi bildirir, bilgilerinize sunarım.
Saygılarımla
Adınız soyadız imza
varsa o günkü rapor veya kullandığınız ilaçların reçeteleri
Bu bir örnektir. neden katılamadığınızı belirten dilekçenize elinizde olan belgeleri de eklerseniz iş yeri savunma dilekçenizi dosyanıza koysa da belgeleriniz olduğu için fazla bir şey ifade etmeyecek.

herbalife ürünleri on 6 Aralık 2011 12:53 dedi ki...

bugün benden de savunma istendi

Emin Yaşar on 23 Ekim 2013 13:46 dedi ki...

Bayram tatilimi 1 gun istemeden uzattim benden savunma istendi..
Karaladim birseyler verdim..
Mazeret olarak ulasim problemi gosterdim.. dershanede ogretmenim .. sizce atmak icin mi aldilar korkutmak icin mi ?

çekmeceli on 23 Ekim 2013 20:59 dedi ki...

Emin bey ; birincisi korkutmak için bir daha tekrarı olmasın diye.
İkincisi ; Dosyanızda bulunsun diye. Yarın öbür gün tekrarı olduğunda mahkemeye birden fazla tutanak yani delil sunmaları için. Dershane de iş yeridir. Hiç bir iş yeri bir - iki savunma yazısı ile mahkemeye veremez. Tabii iş kanununun 25. maddesi hariç.

Adsız dedi ki...

Merhaba ben otelde ozel guvenlik olarak calismaktayim benim basima bir olay geldi misafirlerimizden birine ziyaretci geldi ben sonradan farkettim ve arkasindan gittim kimle girusmek istedigini sordum gelen kisiye ziyaret icin geldigini soyledi o esnada gorusmek ustedigi kisiyle telefonda haberlestiler ve iceriye goturdu otel misafiri benim gerekli yerlere bilgi verip kimlik almam gerekiyordu ziyarete gelen kisiye bunu belirttim ama alma firsati vermediler yonetim bana tutanak tutmus savunmam isteniyor kimlik almadigim icin savunmami yapmalimiyim yiksa bu bana karsi yapilan bir hareketmi cunju ben hamileyim ve baski yapiliyor diye dusunuyorum cikmam icin ne olur baba bir akil verin tesekkur ederim

çekmeceli on 30 Ocak 2014 16:02 dedi ki...

Özel güvenlik
İş yerinde tutanak tutulması yasal çerçevede normal. Çalışan kişiden kaynaklanan hatalarda, tutarsız davranışlarda , dosyanızda bulundurulmak üzere “ TUTANAK “tutulur. Tutanağı tutan ve o anda orada bulunan en az bir veya iki şahit’e imzalatılmak şartıyla tutulur. İş mahkemeye döküldüğünde size karşı kullanılmak üzere. İş veren sizi çıkarmaya karar vermişse , bir kişiyi sizi izlemekle görevlendirir ( bu başınızda sorumlu olduğunuz amir olur genelde ) sizin hakkınızda on tane tutanak tutturur. Şahit’te bulur. Siz görevinizi yapın , hotel’in sahibine dahi misafir gelse kimliğini alın. Eger savunmanızı isterlerse dikkat edin hemen yazıp vermeyin. Savunma yazılı olmak zorunda ve 6 gün içinde cevap vermek zorundasınız. Altı gün içinde savunmaya cevap vermezseniz kabul etmiş sayılırsınız. Çalışma yıllarınız fazla ise bir avukata danışarak savunmanızı yazmanızda fayda var. Ayrıca size karşı tutulan tutanakta , tutanak şahitleri kim ,bu tutanağı imzalayan kişiler olası bir mahkemede ifade vermek zorunda.
Özel güvenlik şirketine bağlı çalışıyorsanız , şirketten sizi buradan alıp başka bir projeye vermenizi isteyin. Eğer hotelin kendi bünyesinde çalışıyorsanız biraz daha dikkatli olun lütfen. Doğuma iki ay kalana kadar dişinizi sıkın desem…
Özel sektörde sizin olayınızdan yüzlerce var. Yaşayan bilir bu stresi , sıkıntıyı.

Adsız dedi ki...

Merhaba lar sayın admin ben savunma yazmassam peki imza atmassam bana sıkıntı olurmu yazmıyorum imzalamiyorum demek istiyorum hatta bugüne kadar kimseden savunma almadılar benim senem çok ve 1 tane ihtar yedim öncelerden saçma bi sebepten bana akıl verir misiniz şimdiden tesekkurler

çekmeceli on 6 Mart 2014 14:14 dedi ki...

Savunmanız sizden yazılı istenmek zorunda.Ve sizde bu savunmaya 6 gün içinde cevap vermeniz gerekir. Cevap yazmazsanız 6 günün sonunda size yöneltilen suçlamayı kabul etmiş olursunuz. İş yerinde eski çalışanım yani çok senem var diyorsunuz benim size tavsiyem bir Avukat 'a danışarak savunmanızı yazmanız. Çünkü gün geçtikçe tazminatsız çıkarılma hazırlıkları yapılıyor gibi.. Yüklü bir tazminat alacağınız varsa , lütfen 6 gün içinde bir avukat'tan yardım alarak hareket edin.

Yorum Gönder

 

ÇALIŞANIN PENCERESİ

Emekli olup ta çalışmak isteyenler, hem emekli maaşlarını almak , hem de çalışmak isterler. Yani iki maaş almak her çalışanın hayali.Emekli olduktan sonra bulduğunuz işte , sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışabilirsiniz. Emekli maaşınızı tam alırsınız ama yeni maaşınızdan % 7.5 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir.

ALO 170

Psikolojik tacizle mücadeleye destek olma için,çalışma ve sosyal güvenlik iletişim merkezi bünyesinde 7 gün 24 saat hizmet vermek için kuruldu. Mobbing mağdurlarına hizmet veriyor. Mobbingin ne olduğu, bununla nasıl baş edileceği ve şikayette bulunulduğu zaman nasıl bir işlem yapılacağı konularında bilgi veriyor.

Blogroll

LAZIM OLUR

LAZIM OLUR

STAJ SİGORTASI BAŞLANGIÇ SAYILMAZ Staj sigortasında, kişileri emekli eden ( malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ) primi ödenmediğinden “staj sigortası” emeklilik için başlangıç sayılmaz.

Adres kayıt sisteminde adresinizin kayıtlı olup olmadığını https://adres.nvi.gov.tr internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Nüfus sureti belgesi muhtarlıklardan veya noterlerden verilmektedir. Nüfus müdürlüğünden yerleşim yeri belgesi ( ikametgah ) ve nüfus kayıt örneği belgesi ücretsiz olarak verilmektedir.

AKLINIZDA BULUNSUN

Karıncalar için ise en güvenli ve caydırıcı araç Limon’dur. Karıncaların geçtikleri yerlere küçük dilimler halinde limon koyun,limonu sevmeyenlerinde olduğunu göreceksiniz. Karıncaların bulunduğu yere yarım kesilmiş limonu bırakın , hele hele limon çürümeye başlayınca çevrede karıncaları arasanız da bulamayacaksınız. NOT EDİN Zamanla fırının içine sinmiş yemek kokuları sizi rahatsız ederse bunun kolayı var. Yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tavayı fırının orta yerine koyup fırını birkaç dakika çalıştırın. İstenmeyen kokuların kaybolduğunu göreceksiniz. Evde kullanmadığınız çaydanlıkların içine bir parça kesme şeker koyarsanız zamanla oluşacak hoş olmayan kokuları önlersiniz. Kızartma yaparken mutfağınızın kötü kokmasını istemiyorsanız ocağın bir gözünde bir tencerede sirkeli su kaynatın

Başa gelen çekilir Copyright © 2009 WoodMag is Designed by Ipietoon for Free Blogger Template